رنگ سفید یا قرمز، مواج بودن ، برجستگی های ظاهری در ناخن، همه و همه نشان دهنده یک بیماری در بدن شما هستند. برخی از  مشکلات و بیماری ها در کبد ، ریه ها و قلب می تواند در ناخن های شما ظاهر شود.در این مطلب به شما گفته می شود که ناخن های شما چه اسراری را می توانند فاش کنند.

ناخن های بسیار رنگ پریده گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری جدی باشد مانند:
  کم خونی
  نارسایی احتقانی قلب
  بیماری کبد
  سوء تغذیه
 
اگر ناخن ها غالبا سفید و دارای لبه های تیره باشند ، این می تواند نشان دهنده مشکلات کبدی مانند هپاتیت باشد. همچنین هنگامی که علاوه بر ناخن های سفید و رنگ پریده، انگشتان نیز زرد می شوند ، قطعا  یکی دیگر از علائم مشکلات کبد می باشد.
 
یکی از رایج ترین دلایل زردی ناخن ها عفونت قارچی است. با بدتر شدن عفونت ، ممکن است بستر ناخن جمع شده و ناخن ها ضخیم  و خرد شوند. در موارد نادر ، ناخن های زرد می توانند مشکلات جدی تری مانند یک بیماری شدید تیروئیدی، بیماری ریوی، دیابت یا پسوریازیس را نشان دهند. 
 
ناخن هایی با رنگ مایل به آبی می توانند به این معنی باشند که بدن اکسیژن کافی دریافت نمی کند. این می تواند نشان دهنده یک مشکل ریوی مانند آمفیزم باشد. برخی از مشکلات قلبی نیز زمینه ساز بروز رنگ آبی روشن در ناخن ها می شود. 
 
اگر سطح ناخن موج دار یا حفره دار باشد این ممکن است نشانه اولیه پسوریازیس یا آرتروز التهابی باشد. تغییر رنگ ناخن امری معمول است اما در این مورد، پوست زیر ناخن می تواند به رنگ قهوه ای مایل به قرمز دربیاید. 
 
ناخن های خشک و شکننده که به طور مکرر شکسته یا شکافته می شوند با بیماری تیروئید ارتباط دارند. ترک خوردگی یا شکاف همراه با رنگ زردمانند به دلیل عفونت قارچی در بدن فرد است.
 
اگر پوست اطراف ناخن قرمز و پف کرده به نظر برسد، این به عنوان التهاب چین خوردگی ناخن شناخته می شود. چنین حالتی ممکن است در نتیجه بیماری لوپوس یا دیگر اختلالات بافت همبند ایجاد شود. عفونت همچنین می تواند باعث قرمزی و التهاب اطراف ناخن ها شود.
 
نکته مهم اینجاست که ظاهر شدن خطوط تیره زیر ناخن باید در اسرع وقت بررسی شود. بعضی اوقات بی توجهی به بروز این رنگ در ناخن که توسط ملانوم بدن رخ می دهد ، خطرناک ترین نوع سرطان پوست ایجاد می شود.
 
گاز گرفتن یا جویدن ناخن ها نیز ممکن است چیزی بیش از یک عادت قدیمی نباشد اما در بعضی موارد ،‌این  کار نشانه اضطراب مداوم است که  لازم است بررسی و درمان شود. گاز گرفتن یا جویدن  ناخن نیز با اختلال وسواس فکری عملی مرتبط است. اگر نمی توانید بخودی خود این کار را متوقف کنید ، لازم است که با یک پزشک  مشورت کنید.
 
اگرچه تغییرات ناخن با بسیاری از شرایط دیگر همراه است اما این تغییرات به ندرت اولین علامت یک بیماری یا ناهنجاری می باشد. غالبا بسیاری از ناهنجاری های ناخن بی ضرر هستند بدین معنا که هرکسی که ناخن سفید دارد هپاتیت ندارد. اگر نگران ظاهر ناخن های خود هستید ، به پزشک خود یا یک متخصص پوست مراجعه کرده تا خیال خود را آسوده کنید.
 
 
منبع:بهداشت نیوز
 
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد