ایرنا نوشت:  امروز جمعه 8 فروردین 1399، کیانوش جهانپور درباره آخرین آمار ابتلای قطعی به  ویروس  کرونا در  ایران  و  فوت  ناشی از این ویروس گفت: بر اساس یافته‌های قطعی آزمایشگاهی و از ظهر دیروز تا امروز، ۲۹۲۶ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شدند و در مجموع، تعداد بیماران مبتلا شده به کووید۱۹ در کشور تا ۸ فروردین ۱۳۹۹ در کشور به ۳۲ هزار و ۳۳۲ مورد افزایش یافت که ۲۸۹۳ نفر از بیماران در وضعیت شدید این بیماری قرار دارند.

 

وی ادامه داد: خوشبختانه تاکنون ۱۱ هزار و ۱۳۳ نفر از بیماران مبتلا به این بیماری، بهبود یافته و ترخیص شده‌اند.

 

جهانپور گفت: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته ۱۴۴ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ جان خود را از دست دادند.

 

بدین ترتیب تعداد قربانیان کروناویروس در ایران به ۲۳۷۸ نفر رسید.

 

رئیس مرکز  روابط عمومی  و اطلاع رسانی  وزارت بهداشت  اظهار کرد: افراد سالم، مشکوک و مبتلا به کووید۱۹ حتما وضعیت خود را در سامانه salamat.gov.ir ثبت کنند تا در صورت نیاز مورد مراقبت و  درمان  قرار گیرند. از امروز طرح فاصله گذاری اجتماعی در کشور با هدف قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا به صورت جدی و با مشارکت  دستگاه های اجرایی  مرتبط آغاز شده که در فاز اول تا ۱۵ فروردین ادامه دارد و در صورت نیاز، قابل تمدید خواهد بود.

 

 

اخبار خاص کرونا و پیامدهای آن

** ویروس کرونا موسوم به « کوید ۱۹»  اواسط ماه دسامبر (۲۴ اذر) در شهر ووهان واقع در مرکز چین گزارش شد ابتدا از این بیماری به عنوان ذات الریه نام برده می شد اما کمیسیون ملی بهداشت  چین  در ۳۰ دسامبر سال ۲۰۱۹ (۹  دی ماه  ۹۸) به صورت رسمی شیوع این ویروس را در چین اعلام کرد.

 

** «تدروس آدهانوم» مدیر کل سازمان جهانی بهداشت چهارشنبه ۲۱ اسفندماه ۹۸ در کنفرانسی خبری تاکید کرد که اگرچه واژه «همه‌گیر» (pandemic) به دلیل حساسیتی که دارد نباید بدون دقت مورد استفاده قرار گیرد اما ارزیابی‌های این سازمان ویروس کرونا را «همه‌گیر جهانی» شناسایی و اعلام می‌کند.

 

** « دونالد ترامپ» رئیس جمهوری آمریکا علت شیوع ویروس کرونا در  ایالات متحده  را مسافران ورودی از اروپا دانست و گفت: ورود تمام  مسافران  از اروپا به آمریکا به استثنای  انگلیس  برای مدت ۳۰ روز ممنوع می‎شود.

 

**«شارل میشل» رییس شورای اروپا و «اورسولا فون در لاین» رییس  کمیسیون اروپا  دراعتراض به تصمیم ترامپ برای جلوگیری از ورود مسافر از اروپا به ایالات متحده با  صدور بیانیه ای  مشترک ، این تصمیم را « یکجانبه و بدون مشورت» توصیف و تاکید کردند که کرونا یک «بحران جهانی است که به هیچ قاره‌ای محدود نیست و مقابله با آن مستلزم همکاری است، نه اقدام یکجانبه.»

 

** «محمد جواد ظریف» وزیر امور خارجه  جمهوری اسلامی ایران  در نامه‌ای به دبیرکل  سازمان ملل متحد  نوشت:تحریم‌های آمریکا بر  تجارت  قانونی و  پیش شرط های اخیر مقامات ایالات متحده برای ممانعت از فروش دارو،  تجهیزات پزشکی  و کالاهای بشردوستانه، تلاش‌ها برای مبارزه با کرونا در ایران را با موانع جدی مواجه کرده است.

 

**خانم «کریستالیناگئورگیوا» رئیس صندوق بین المللی  پول  در بیانیه ای رسمی به طور صریح اعلام کرد که  جامعه  بین الملل از  صندوق بین المللی پول  خواسته تا با ابزارهای مالی خود به کمک کشورهای درگیر با شیوع ویروس کرونا بشتابد و پشتیبانی ها را در قالب کمک های مالی اضطرای به میزان ۵۰ میلیارد  دلار  اعطا کند.

 

** «عبدالناصر همتی» ییس کل  بانک مرکزی  پنجشنبه ۲۲ اسفندماه ۹۸ در صفحه شخصی خود در  شبکه اجتماعی  اینستاگرام نوشت که در نامه ای به رئیس صندوق بین المللی پول تاکید کردم که براساس اعلان رسمی شما برای پشتیبانی از اعضاء، از جمله ایران و با توجه به شیوع گسترده ویروس کرونا در کشورمان و ضرورت تداوم پر قدرت اقدامات پیشگیری، درمان و مقابله با آثار اقتصادی آن، با توجه به میزان سهمیه  جمهوری اسلامی  ایران در صندوق، خواستار بهره مندی از«تسهیلات تأمین مالی سریع، RFI » در حدود ۵ میلیارد دلار می باشیم و امیدوارم صندوق به این مسئولیت خود در حوزه وظایفش بسرعت عمل کند.

 

** دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا سرانجام مجبور شد در آمریکا به دلیل شیوع گسترده کرونا اعلام وضعیت اضطراری کند و خود آزمایش ابتلای به کرونا دهد که البته  پزشک  او در نامه تایید کرد که نتیجه منفی بوده است.

 

** با گسترش شیوع ویروس کرونا در قاره اروپا  سازمان بهداشت جهانی  بعداز فروکش بحران در چین اعلام کرد که اروپا به کانون بحران کرونا تبدیل شده است.

 

** ترامپ بعداز اعلام سازمان بهداشت جهانی سفر شهروندان اروپایی به آمریکا را برای مدت ۳۰ روز ممنوع اعلام کرد که این اقدام او واکنش متقابل اروپایی ها را بدنبال داشت.

 

**  رسانه  های آمریکایی اعلام کردند که محققان این کشور نخستین واکسن کرونا را بر روی نمونه انسانی آزمایش کردند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد