پژوهشگران "دانشگاه سینسینتی"(University of Cincinnati) آمریکا با بررسی پژوهش‌های پیشین، یک درمان احتمالی یافته‌اند که شاید بتوان از آن برای پیشگیری از کووید-۱۹ استفاده کرد.

بنابر گزارش مدیکال اکسپرس، یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که شاید بتوان از نوعی چربی در بدن انسان برای پیشگیری از ابتلا به کووید-۱۹ و یا درمان آن استفاده کرد. این لیپید موسوم به "اسفنگوزین"(Sphingosine)، یک عنصر طبیعی است که نقش مهمی در سوخت و ساز لیپید همه سلول‌ها و دفاع ایمنی از "سلول‌های اپیتلیال"(epithelial cells) بر عهده دارد.

"اریک گولبینز" (Erich Gulbins)، استادیار بخش جراحی دانشگاه سینسینتی و از پژوهشگران این پروژه گفت: ما این موضوع را بررسی کردیم که آیا یک لیپید خاص می‌تواند در روند اتصال کروناویروس به سلول‌های اپیتلیال انسان مداخله کند یا خیر.

وی افزود: پژوهش‌های پیشین نشان داده‌اند که اسفنگوزین می‌تواند از عفونت باکتریایی مجرای تنفسی پیشگیری کند اما این موضوع مشخص نیست که آیا این لیپید در پیشگیری از عفونت‌های ویروسی نیز نقش دارد یا خیر. کروناویروس باید به مولکول‌های خاصی روی سطح سلول‌های انسان متصل شود تا از مبتلا شدن آنها پیشگیری کند. این موضوع، مانند ارتباط قفل و کلید است. برای باز کردن در، حتما باید کلید در قفل قرار بگیرد. ما در این پژوهش نشان دادیم که اسفنگوزین برای پیشگیری از اتصال ویروس به سلول‌های انسان و مبتلا کردن آنها، به قفل سلولی متصل می‌شود که این قفل، گیرنده موسوم به  ACE۲"" است.

پژوهشگران در این پروژه، کاربرد اسفنگوزین در تنظیم عفونت را در سلول‌های کشت شده انسان که ذرات کروناویروس به آنها اضافه شده بود، بررسی کردند.

گولبینز ادامه داد: ما در این پژوهش نشان دادیم که اسفنگوزین، از عفونت سلول‌های کشت شده پیشگیری می‌کند و تراکم کمی از آن می‌تواند مانع از چسبیدن ویروس به سلول‌های اپیتلیال بینی شود.

وی افزود: یافته‌های این پژوهش نشان می‌دهند که اسفنگوزین با مداخله در تعامل میان ویروس و گیرنده آن، از برخی عفونت‌های ویروسی پیشگیری می‌کند. شاید بتوان از اسپری بینی ساخته شده با این لیپید برای پیشگیری از ابتلا به کووید- ۱۹ و درمان آن استفاده کرد. اسپری بینی باید ابداع شود اما اسفنگوزین، یک ماده طبیعی است. پژوهش‌های بیشتری باید انجام شوند تا این لیپید را به عنوان درمان کووید-۱۹ تایید کنند.

این پژوهش، در "Journal of Biological Chemistry" به چاپ رسید.
 

منبع:ایسنا

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد