در این وبینار تجربه کشور ژاپن در کنترل بیماری کووید ۱۹ توسط سمیرا محمدی دانشجوی دکترای تخصصی آموزش بهداشت و ارتقای سلامت ارایه شد و توسط تیم علمی و اساتید حاضر مورد بررسی قرار گرفت.

این سمینار مجازی به همت گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده بهداشت و ایمنی  و با حضور دکتر محتشم غفاری معاون آموزشی دانشکده، دکتر رمضانخانی مدیرگروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت دانشکده و جمعی از اعضای هئیت علمی و دانشجویان دانشگاههای مختلف کشور و اعضای سازمان های سلامت محور(HEALTH)  برگزار شد.

در ابتدای وبینار سمیرا محمدی با اشاره به این که ژاپن در آسیای جنوب شرقی واقع شده و با وسعت ۳۸۷۰۰۰ کیلومتر مربع و جمعیت حدود ۱۲۶ میلیون نفر یازدهمین کشور پرجمعیت جهان است گفت: علیرغم این که حدود یک سوم جمعیت ژاپن بالای ۶۵ سال و آسیب پذیر در برابر کووید۱۹ هستند، این کشور توانسته با انجام اقدامات موثر آمار مرگ و میر و ابتلا را در سطح پایین نگه دارد.

رویکرد سه جانبه وزارت بهداشت ژاپن در مقابله با کووید ۱۹

وی رویکرد سه جانبه ای که وزارت بهداشت ژاپن در مقابله با کووید ۱۹ به کار گرفته است را شامل تشخیص زودهنگام و پاسخ زود هنگام به خوشه های عفونت، تشخیص زودهنگام بیمار و تقویت مراقبت های ویژه برای بیماران شدید و اصلاح رفتار شهروندان برشمرد.

پاسخ بهداشت عمومی ژاپن در مقابله با کرونا  

سمیرا محمدی خاطرنشان کرد که پاسخ بهداشت عمومی ژاپن در مقابله با کرونا  به صورت ردیابی تماس ها و سایر اقدامات اپیدمیولوژیک، اصلاح ساز وکار هماهنگ کل دولت در ۱۶ ژانویه، آگاهی از بیماری های عفونی جدی با علت ناشناخته، تقویت سیستم مراقبت بهداشتی، انجام آزمایشPCR  در منزل برای کرونا ویروس جدید  بوده است.

وی پشتیبانی انستیتوی ملی بیماری های عفونی از مقامات محلی در اقدامات اپیدمیولوژیک از جمله ردیابی تماس ها، تجدیدنظر در ارزیابی خطر توسط انستیتوی ملی بیماریهای عفونی از جمله تعریف موارد تماس های نزدیک، همکاری نزدیک انستیتوی ملی بیماری های عفونی با WHOو سایر کشورهای عضو جهت تقویت تحقیقات متقابل و به اشتراک گذاری اطلاعات، ایجاد خط تلفن مستقیم (hotline) بین وزارتخانه های مختلف دولت و افزایش اقدامات قرنطینه و غربالگری از ۷ ژانویه برای مسافران از شهر ووهان را از دیگر پاسخ های بهداشت عمومی ژاپن در مقابله با کرونا ذکر کرد.

 مهمترین اقدامات کشور ژاپن برای پیشگیری

سمیرا محمدی از مهمترین اقدامات ژاپن در مقابل کرونا به تعطیلی مدارس سراسر کشور در اواخر ماه فوریه ، اعلام وضعیت اضطراری یک ماهه (تا ششم ماه میو محدود کردن تماس افراد با یکدیگر و حفظ فاصله گذاری اجتماعی) ، محدودکردن مسافرت ها و ملاقات های غیر ضروری، خودداری از با وحشت خرید کردن ((panic buyingاشاره کرد.

وی به کارگیری تدابیری نظیر تغییر ساعات کاری یا استفاده از دوچرخه هنگام مراجعه به محل کار برای  کاهش تماس با مردم ، تشویق مردم به خودداری از مراجعه به غذاخوری ها و رستوران های مرکز شهر و ارتقای فعالیت های دورکاری را از دیگر اقدامات و تدابیر صورت گرفته در ژاپن برشمرد.

سیاست های اساسی ژاپن برای کنترل کووید ۱۹

به گفته این دانشجوی دکترای دانشکده بهداشت، سیاست های اساسی کنترل کووید ۱۹ در ژاپن شامل تهیه و به اشتراک گذاری اطلاعات، نظارت و جمع آوری اطلاعات، پیشگیری از پاندمی، مراقبت های پزشکی و اقدامات اقتصادی و استخدامی بودند.

وی از سایر ملاحظات مهم به مواردی نظیر توجه به حقوق بشر، پاسخ به مسائل اجتماعی، تهیه کالاها و مواد لازم برای اقدامات پزشکی، همکاری با سازمان های مرتبط (نظیر دولت های محلی، جامعه بین المللی و موسسات تحقیقاتی) اشاره کرد.

سیاست های اساسی پیشگیری از همه گیری کووید۱۹ در ژاپن

به گزارش سمیرا محمدی سیاست های اساسی پیشگیری از همه گیری کووید ۱۹ در ژاپن شامل خودداری از ترک خانه ، محدودیت برگزاری مراسم ها، محدودیت استفاده از امکانات، محدودیت رفتن به محل کار و مدارس، اقدامات کنترل مرزی، تقویت اقدامات ضدخوشه ای، اقدامات پس از لغو وضعیت اضطراری و سایر موارد عمومی بوده است.

در ادامه شرکت کنندگان در وبینار مذکور به بیان نظرات خود درمورد تاثیر فرهنگ مردم در مسئولیت پذیری اجتماعی،   رعایت فاصله فیزیکی و نقش مدیریت رسانه در اطلاع رسانی به جامعه در ژاپن پرداختند و در نهایت مطالب ارایه شده توسط مدیر گروه آموزش بهداشت و ارتقای سلامت و معاون آموزشی دانشکده جمع بندی شد.

 سلسه وبینارهای تجارب و درس آموخته های کشورهای مختلف در مورد بیماری کرونا توسط دانشکده بهداشت و ایمنی برگزار می شود که سه وبینار اجرا شده به بررسی تجارب  کشورهای موفق در مقابله با کرونا نظیر سنگاپور، نیوزیلند و ژاپن اختصاص داشت و چهارمین وبینار نیز با محوریت بررسی تجارب ویتنام سه شنبه ۲۲ مهرماه ۹۹  از ساعت ۱۱-۱۰ برگزار می شود.

 

منبع: دانشگاه شهید بهشتی مشهد

 

 

 
با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد