یارانه خرید کالاهای اساسی برای شش ماه نیمه دوم سال تصویب شده و از مهرماه قابلیت اجرا شدن دارد.دولت با طرح یارانه 120 هزارتومانی مخالف است.یارانه جدید از مهرماه پرداخت می شود. یارانه معیشتی جدید به ۶۰ میلیون ایرانی برای تامین کالاهای اساسی خود تعلق می گیرید. سقف یارانه کالایی خانوار پنج نفره و ۶۰۰ هزار تومان است.

 

حجت‌الاسلام محمدرضا میرتاج‌الدینی نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس شورای اسلامی، با اشاره به تصویب طرح الزام دولت برای پرداخت یارانه برای خرید کالاهای اساسی در مجلس، گفت: این طرح که اخیراً در مجلس تصویب شد تکمیل کننده دو طرح قبلی هدفمندسازی یارانه‌ها و یارانه معیشتی دولت است.

 

مجلس به دنبال حمایت از اقشار کم درآمد جامعه است

وی با اعلام اینکه مجلس با تصویب این طرح به دنبال کمک به اقشار متوسط و کم درآمد جامعه از طریق اعطای یارانه خرید کالاهای اساسی است، ادامه داد: در این طرح پیش‌بینی شده است که به 40 میلیون نفر، نفری 60 هزار تومان و به 20 میلیون نفر که درآمدشان از کف درآمد‌ها پایین‌تر هستند و تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی هستند، نفری 120 هزار تومان به کارت سرپرستان خانوار واریز شود.

نماینده تبریز در مجلس با بیان اینکه این مصوبه مجلس برای شش ماه نیمه دوم سال تصویب شده و از مهرماه قابلیت اجرا شدن دارد، اظهار داشت: از طرف دیگر وزارت رفاه در مصوبه مجلس مکلف شده است که در فروشگاه‌های مختلف اقلام قابل خرید را  اعلام کند.

نایب رئیس کمیسیون برنامه و بودجه و محاسبات مجلس تصریح کرد: در شرایطی که مردم در تنگنای اقتصادی قرار گرفته‌اند و هر روز شاهد بالا رفتن قیمت‌ها در بازارها هستیم و سفره مردم کوچک‌تر می‌شود، این مصوبه مجلس می‌تواند تا حدودی خیال مردم از تامین کالاهای اساسی راحت کند.

میرتاج‌الدینی با تاکید بر اینکه در شرایط فعلی تورم به قدری افزایش پیدا کرده که فشار مضاعفی به افرادی که حقوق آنها ثابت مانده است وارد کرده است، عنوان کرد: مجلس با مصوبه اخیر خود به دنبال جبران قدرت خرید اقشار ضعیف به ویژه کارگران و کارمندان بوده است.

وی با بیان اینکه امیدواریم دولت پس از تصویب این مصوبه از سوی شورای نگهبان به دنبال اجرایی کردن آن باشد، گفت: دولت در ماه‌های پایانی خود در برابر آزمونی برای حمایت از اقشار کم درآمد جامعه قرار گرفته است تا ثابت کند این اقشار برای آنها در شرایط فعلی مهم هستند.

 

با یارانه جدید چقدر غذا می‌شود خرید؟

اما یارانه جدید چقدر مواد غذایی نصیب خانواده‌های ایرانی می‌کند؟ قیمت مواد غذایی در بازار ایران جهش قابل توجهی را تجربه کرده است. این روزها قیمت یک کیسه 10 کیلوگرمی برنج هندی در بازار ایران به 200 تا 208 هزار تومان رسیده و قیمت یک کیلوگرم برنج نیم‌دانه در فروشگاه‌های اینترنتی از 22 تا 30 هزار تومان قیمت‌گذاری شده است.

قیمت یک کیلوگرم گوشت گوساله در بازار تهران حداقل بین 70 تا 80 هزار تومان، قیمت هرکیلوگرم مرغ بین 16 تا 18 هزار تومان و قیمت یک شانه تخم مرغ بین 38 تا 40 هزار تومان است.

به این تریتب اگر یک خانواده 4 نفره 240 هزار تومان یارانه مواد غذایی دریافت کند، با این یارانه فقط می‌تواند سه کیلوگرم گوشت گوساله در ماه یا یک کیسه برنج هندی یا شش شانه تخم مرغ خریداری کند.

 

طرح تأمین کالاهای اساسی قطعا بر روی تثبیت قیمت‌ها اثر دارد

وی افزود: طرح تأمین کالاهای اساسی با توجه به گرانی و کمبود کالا یک حرکت ارزشمند است و قطعا بر روی تثبیت قیمت‌ها اثر دارد، اما قطعا برای کاهش قیمت‌ها باید شیوه‌های دیگری را دنبال کرد.

شهبازی تصریح کرد: افرادی که تحت پوشش سازمان‌های حمایتی هستند به هر نفر ۱۲۰ هزار تومان و یک خانوار ۵ نفره ۶۰۰ هزار تومان یارانه کالایی دریافت می‌کنند و می‌توانند حداقل کالاهای زندگی را تأمین کنند.

نماینده مردم نهاوند در پاسخ به این پرسش که آیا خانواری که بیش از ۵ نفر جمعیت دارند یارانه کالای بیشتری دریافت می‌کنند یا خیر، گفت: ما متوسط را در نظر گرفته‌ایم. خانوار ۶ الی ۷ نفر استثناء است. مجلس قانونی را تصویب کرده و دولت باید اجرا کند.

وی با بیان این که یارانه کالایی به ۲۰ میلیون نفری که تحت سازمان‌های حمایتی هستند کامل و به ۴۰ میلیون نفر باقیمانده با ۵۰ درصد تخفیف اختصاص داده می‌شود.

 

سقف یارانه کالایی خانوار پنج نفره و ۶۰۰ هزار تومان است

غلامحسین کرمی دیگر عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس نیز اظهار داشت: دولت به زودی فروشگاه هایی که تامین کالاهای اساسی مردم بر عهده دارد را مشخص و اعلام می کند مردم می‌توانند از این فروشگاهها فقط با اعتبار که به کارت های آن‌ها داده می شود، کالا تهیه کنند.

وی تصریح کرد که سقف یارانه کالایی خانوار پنج نفره و ۶۰۰ هزار تومان است.

 

منبع:تسنیم

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد