خبرخوان پلاس ؛  اواخر فروردین‌ماه بود که رییس سازمان برنامه و بودجه اعلام کرد همه خانواده‌هایی که  یارانه نقدی  دریافت می‌کنند در صورتی که بخواهند می‌توانند برای درخواست وام یک میلیون‌ تومانی کرونایی درخواست بدهند.

این وام به این دلیل پرداخت شد تا کمکی به خانوارهایی باشد که به دلیل شیوع کرونا درآمدشان با مشکل مواجه شد.

آنطور که اعلام شد متقاضیان  وام ۱میلیونی یارانه  می‌توانستند بدون مراجعه به بانک‌‌ها درخواست خود را ثبت کنند و یارانه نقدی این افراد به عنوان ضمانت توسط بانک‌ها پذیرفته خواهد شد و متقاضیان دریافت این وام باید تنها از طریق سیمکارت سرپرست خانواری که یارانه نقدی به حساب وی واریز می‌شود این پیامک را به یک شماره ارسال کنند تا وام به حسابشان واریز شود.

مشکلات زیادی برای این ثبت‌نام به وجود آمد زیرا بسیاری از سرپرستان خانوار سیمکارتی به نام خودشان نداشتند و مجبور شدند در روزهای اوج کرونا که کشور در قرنطینه قرار داشت برای خرید سیمکارت جدید به دفاتر پیشخوان مراجعه کرده و در صف‌های طولانی بایستند.

سود و اقساط وام ۱میلیونی یارانه به چه صورت خواهد بود؟

ابتدا قرار بود سود این وام 12درصد باشد اما پس از اعتراض‌هایی که صورت گرفت قرار شد این وام به صورت قرض‌الحسنه پرداخت شود و سود 12درصدی را دولت برعهده بگیرد.

در مجموع 23هزارمیلیارد منابع برای پرداخت این وام در نظر گرفته شد و قرار شد پس از دوماه تنفس، یعنی از تیرماه چیزی حدود 35هزار تومان به صورت ماهانه از حساب افراد برداشته شود.

وام کرونایی چه زمانی پرداخت شد؟

ابتدا در 4اردیبهشت سال جاری وام کرونایی به حساب بیش از 90درصد افرادی که تا 31 فروردین‌ماه کدملی خود را به شماره اعلام شده توسط وزارت کار ارسال کرده بودند، واریز شد.

وام کسانی هم که ثبت نامشان را تا 7اردیبهشت‌ماه انجام داده بودند 11ام اردیبهشت واریز شد. طبق گفته بانک مرکزی 34هزار فقره از این تسهیلات به دلایل مختلف مثل مسدودی حساب یا شماره حساب اشتباه واریز نشد.

با اینکه مهلت ارسال پیامک کد ملی برای سرپرستان خانوار ۱۸ اردیبهشت ماه اعلام شده بود اما براساس گفته شریعتمداری وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی مادامی که کرونا ادامه دارد و خانواری باشد که کمک را نگرفته باشد مسیر برایش باز است و می‌تواند این تسهیلات را دریافت کند. بنابراین فعلاً زمانی برای پایان ارسال کد ملی در نظر گرفته نشده است.

چند نفر وام یک میلیونی کرونایی گرفتند؟

طبق اعلام سخنگوی ستاد تسهیلات کرونایی، تا 22خردادماه از تعداد ۲۱ میلیون و ۵۶ هزار و ۴۲۴ خانوار معرفی شده از سوی سازمان هدفمندسازی یارانه ها، تعداد ۲۱ میلیون و ۵۱ هزار و ۲۱۴ سرپرست خانوار تسهیلات ۱۰ میلیون ریالی (در مجموع به مبلغ ۲۱۰.۵۱۲.۱۴۰ میلیون ریال) را دریافت کردند و اینگونه پرونده وام یک میلیون تومانی کرونایی بسته شد و از تیرماه اقساط آن از حساب یارانه‌بگیران کسر خواهد شد.

تکذیب واریز مرحله دوم وام یک میلیونی

روز هفتم تیرماه پیامکی به برخی سرپرستان خانوار ارسال شد که از آنها می‌خواست اگر خواستار تسهیلات تکمیلی هستند تا 5روز آینده درخواست خود را ارسال کنند. پیامی که به نظر می‌رسید خبر از مرحله دوم تسهیلات یک میلیونی کرونایی می‌داد.

اما وزارت رفاه صبح امروز ضمن تکذیب این موضوع در اطلاعیه‌ای اعلام کرد که برای 910 هزار خانوار متقاضی دریافت تسهیلات یک میلیون تومانی که  در زمان ثبت نام (اردیبهشت ماه) برای دریافت این تسهیلات  به هر شکل کدملی خود را بصورت اشتباه به سامانه پیامکی6369  فرستاده اند این پیامک را ارسال کرده است و سرپرستان خانوار دریافت کننده پیامک این وزارتخانه، حداکثر تا 5 روز از زمان دریافت پیامک مطابق با دستوری که در آن آورده شده  نسبت به ارسال درخواست خود اقدام کنند.

 در ادامه این اطلاعیه اعلام شد که برخی رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی عنوان شده این پیامک مرحله دوم پرداخت تسهیلات یک میلیون تومانی است که این موضوع صحت ندارد.

منبع: اقتصاد آنلاین

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد