سایت های فروش مسکن و خودرو در اردیبهشت ماه امسال به دستور دادستانی از درج  قیمت  ها منع شدند. این دستور در پی افزایش قیمت شدید مسکن و خودرو رخ داد.​


بیشتربخوانید:​سارا و نیکا چالش معروف اینستاگرام را انجام دادند!+فیلم

برخی از کارشناسان از جمله مصطفی قلی خسروی، رییس اتحادیه مشاوران املاک که مخالف اعلام قیمت مسکن در سایت ها هستند معتقدند که این اقدام آنها به ایجاد رقابت منفی در بین مالکان منجر می شود. اما عده ای از کارشناسان که شفافیت بازار را ضروری می دانند می گویند که ممنوعیت درج قیمت، تاثیری در کاهش قیمت ملک نخواهد داشت.

 

با حذف قیمت ها در سایت ها بازار به دست دلالان افتاده است

بررسی نظرات این کارشناسان و برخی از مردم نشان می دهد که حذف قیمت ها، هیچ گونه تاثیری در جلوگیری از افزایش قیمت ها در این مدت نداشته است و برعکس در مواردی قیمت گذاری به دست دلالان و نمایشگاه داران افتاده است. به صورتی که دلالان در بازار مطابق باب میل خود بازار را اداره می کنند. مردم نیز معتقدند که با حذف قیمت ها دچار سردرگمی شده اند.

 

حذف قیمت ها افزایش 35 درصدی را به همراه داشته است

مهدی طغیانی، سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد که مجلس موافق بازگشت قیمت‌ های فروش مسکن و خودرو به پلت‌فرم‌ های آگهی آنلاین است. طغیانی گفته است: حذف قیمت خودرو و مسکن نه‌تنها تاثیر مثبتی بر قیمت‌ها نداشته، بلکه باعث افزایش ۳۵‌درصدی قیمت خودرو طی مدت اخیر شده است.


بیشتربخوانید:ماجرای خوش گذرانی محسن تنابنده و شهاب حسینی در قبرستان+ فیلم

قیمت ها به برخی سایت ها بازگشته است

بررسی ها نشان می دهد که درج قیمت ها در برخی از سایت های فروش خودرو بازگشته است. احتمال می رود با افت و رکود بازار مسکن، قیمت خانه نیز در این سایت ها درج شود و بازار به تعادل برسد. البته مساله اصلی ، مشکل عرضه و تقاضا است که بیشترین اثر را در بی ثباتی قیمت ها در بازار دارد. خودروسازان بایستی توجه بیشتری به حال تقاضای واقعی مردم در بازار داشته باشند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد