به گزارش خبرخوان پلاس در پایان هفته قبل روز پنجشنبه ششم شهریور‌ماه سیدعلی موسوی، عضو کمیسیون صنایع و معادن از طرح خودروری رایگان خبر داد اما نایب رئیس دوم کمیسیون صنایع و معاون مجلس در گفتگو با تجارت‌نیوز این موضوع را در کرد.

خرید خودرو با سهام عدالت

بعد از تکذیب این خبر، موضوع توزیع خودرو به نوع دیگری مطرح شد و موسوی بار دیگر بر پیشنهاد و اجرای طرح خود تاکید کرد و گفت: من به همراه یک تیم اقتصادی طرح خودرودار کردن خانواده‌های نیازمند بدون خودرو را مورد بررسی قرار داده‌ و طرحی تدوین کرده‎ام.

به گفته او پیش‌بینی شده که در این طرح، از سهام عدالت به عنوان سازوکار تامین مالی استفاده شود. این موضوع با واکنش‌های مخالف و موافق سهامداران رو‌به‌رو شد.

فروش بدون اجازه 

موضوع فروش بدون اجازه سهام عدالت  از حدود دو هفته قبل خبرساز شده است. بر اساس اظهارات دارندگان سهام عدالت، روز به روز بر تعداد کارگزاری‌هایی که اقدام به این کار کرده‌اند افزوده می‌شود.

اما مدیر فنی طرح سهام عدالت در این خصوص به تجارت‌نیوز گفت: فروش ۳۰ درصد دوم سهام عدالت بدون اجازه سهامداران انجام نمی‌شود و سهامداران در صورت هر گونه سوال و یا ابهامی می‌توانند به بانک عامل و یا کارگزار خود مراجعه کنند و از جزییات فروش سهام خود مطلع شوند.

به گفته محمود حسنلو، این موضوع تنها به دلیل نحوه محاسبه و زمان فروش سهام عدالت این افراد است واگرنه مشکلی در این زمینه وجود ندارد. بانک‌ها و کارگزاران تنها بعد از ثبت سفارش سهامداران، اجازه فروش سهام عدالت مشمولان را دارند.

 

راه‌اندازی سامانه پاسخگویی به سهامداران

به گزارش روابط عمومی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه بازار سرمایه (سمات)، برخی از دارندگان سهام عدالت که روش مدیریت مستقیم یا غیرمستقیم را انتخاب کرده بودند در ماه‌های اخیر با مشکلاتی مواجه شده‌اند.

به همین منظور ستاد آزادسازی سهام عدالت برای رفع مشکلات آنها سامانه‌ای با شماره‌های ۱۵۶۹ و ۶۴۶۱-۰۲۱ تحت عنوان مرکز تماس ذی‌نفعان بازار سرمایه راه‌اندازی کرده است تا در این سامانه، کارشناسان مربوط در بخش پشتیبانی بتوانند پس از ارتباط برقرار کردن با سهامداران، مشکلات آن‌ها را جویا شده و راهنمایی لازم را ارائه دهند.

به گفته محمدجواد فرهانیان، مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه، پول حاصل از فروش سهام عدالت به قیمت روزی که سهام معامله شده‌، به حساب فروشندگان سهام عدالت واریز می‌شود.

براساس اظهارات وی، کاهش قیمت سهام عدالت، چند روز پس از انجام معامله و سفارش‌گذاری نمی‌تواند بر قیمت روز معامله اثرگذار باشد.

کاهش ارزش سهام

در پایان معاملات روز چهارشنبه بازار سرمایه، ارزش سهام عدالت به ۱۵ میلیون و ۵۶۹ هزار تومان رسید. همچنین ارزش 60 درصد سهام عدالت برای فروش به 9 میلیون و 341 هزار تومان رسید.

در مجموع طی یک هفته گذشته، ارزش سهام عدالت حدود هفت درصد معادل یک میلیون و 163 هزار تومان افت داشته است.

میزان کاهش قیمت برای دارندگان سهام یک میلیون تومانی بیش از دو میلیون تومان است.

منبع :تجارت نیوز

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد