فعالان بازار موبایل‌ در ماه‌های گذشته در چند نوبت از کاهش ۱۵ تا ۲۰ درصدی قیمت انواع برندهای این محصول خبر دادند اما بسیاری از مصرف‌کنندگان کاهش‌ قیمت‌ها را محسوس نمی‌دانستند. به اعتقاد آنها قیمت موبایل در یک سال اخیر به حدی افزایش داشته که کاهش حتی یک میلیون تومانی آن هم تاثیر چندانی بر موضوع ندارد.


خبرداغ:خون و خونریزی مادر وپدر جوان پسر 5 ساله را قربانی کرد!

در هفته های اخیر، بازار با وجود نوساناتی،در بسیاری روزها روند افزایشی داشته و برخی فعالان این حوزه، دو موضوع قیمت دلار و کمبود کالاهای پرطرفدار را عامل این شرایط می‌دانند.

رشد ۳۲ درصدی متوسط قیمت‌ هر موبایل

در این میان، آرزو غنیون، معاون دفتر آمار و پردازش اطلاعات گمرکی گمرک ایران، چندی پیش با اننتشار یادداشتی، افزایش قیمت موبایل را نسبت به سال قبل تایید کرد.

بر اساس اطلاعات اعلامی او، متوسط ارزش هر دستگاه گوشی تلفن همراه وارداتی، طی ۱۰ ماهه سال جاری، حدود ۱۶۳ دلار بوده است؛ این یعنی رشدی ۳۲ درصدی نسبت به مدت مشابه سال گذشته. به عبارت دیگر تا پایان دی امسال، قیمت هر موبایل به طور متوسط بیش از یک سوم نسبت به سال ۹۸ افزایش داشته است.

غنیون، عدم ثبات نرخ دلار و به تبع آن عدم ثبات در قیمت انواع ارزهای خارجی را عامل اصلی وضعیت موجود دانسته بود.

البته افزایش قیمت در بازار موبایل، در ماه‌هایی خود را بیشتر نشان داد و گاهی نیز بازار، روند نزولی به خود گرفت.

محبی: بازار کمبود ندارد

مهدی محبی، رئیس اتحادیه دستگاه‌های مخابراتی تهران هم، یکی از دلایل اصلی تغییرات قیمت موبایل در سال جاری را نوسانات قیمت دلار می‌داند.

او البته با موضوع کمبود کالا در بازار چندان موافق نیست. محبی می‌گوید: تنها در آبان و آذر سال جاری، عدم تامین دلار لازم برای واردکنندگان، باعث کمبود کالا در بازار شد اما در دیگر ماه‌های سال، مشکلی از این نظر وجود نداشت. در همان بازه ۲ ماهه نیز کاهش تقاضا باعت شد مشکل چندانی در بازار وجود نداشته باشد.


خبرداغ:ماشین میلیاردی رامبد جوان در پشت صحنه خندوانه جنجالی شد! + عکس

بازار رقابتی شده است

این فعال صنفی، یکی از دلایل شرایط موجود را رقابتی شدن واردات موبایل می‌داند و می‌افزاید: اجرای طرح رجیستری، باعث افزایش تعداد شرکت‌هایی شده است که کار واردات موبایل را به صورت قانونی انجام می‌دهند؛ به گونه‌ای که اگر زمانی برای مثال ۱۰ شرکت در این حوزه فعال بودند، اکنون تعداد آنها به حدود ۱۴۰ مورد رسیده است.

محبی می‌گوید: در واقع دیگر انحصاری در این حوزه وجود ندارد و در نتیجه بازار هم رقابتی‌تر شده است

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد