استاد شجریان روز ۵شنبه ۱۷ مهرماه در سن ۸۰سالگی دار فانی را وداع گفت. همسر اول او فرخنده گل افشان است که استاد از او صاحب ۳دختر و یک پسر شده بود.

تصویری از همسر اول استاد شجریان(خانم فرخنده گل افشان)به همراه دختر ارشد استاد(خانم راحله شجریان)/۱۹مهرماه/توس(مراسم خاکسپاری)

 

11 - Copy

 

گفتگوی با فرخنده گل افشان همسر اول محمد رضا شجریان را مشاهده می کنید.

خودتان قبل از ازدواج به چه هنر هایی گرایش داشتید؟

به هنر گل سازی می پرداختم ولی بعد از ازدواج به دلیل مسئولیت در کار و زندگی نتوانستم به آن ادامه بدهم .

آیا خانواده با آن مشکل داشتند ؟

خیر به هیچ وجه.

چرا ادامه ندادید؟

به دلیل اینکه در متن زندگی فرار گرفتن وظایفی را به دوش همسر یا مادر می گذارد که شاید انجام آن و رسیدن به نتیجه اش فراتر از همه هنرها باشد. به هر حال هنر یک مادر، انسان سازیست.

می خواهم زمینه ها ی خانوادگی که آقا همایون در آن رشد کرد را بررسی کنم و به نقش خانواده و به خصوص مادر برسم . بعد از آنکه با آقای شجریان ازدواج کردید در گرایش های هنری تان چه تغییراتی ایجاد شد؟ 

آنچه بایسته است بگویم این است که گرایش های هنری من دراین زمینه آنقدر نقش نداشته که عشق و مهر ورزیدنم به عنوان یک مادر به همایون، توانسته نقش داشته باشد. همایون دارای ژن هنری از سوی پدرش است، من سعی کردم با عشق و مهر مادری ام، این ژن را بارورتر کنم.

صحبت های فرخنده گل افشان درباره پسرش همایون. در بلندپروازی های دوران جوانی تان شما آرزو می کردید همایون چه کاری را انتخاب کند؟

آنکه همایون به عنوان یک هنرمند بتواند وامش را به هستی بپردازد افتخاری برای من و پدرش بوده و باعث سربلندی مردمان ایران باشد.

فکر می کنم آقا همایون تنها پسر شماست. شما دختر دوست داشتید یا پسر؟

فکر نمی کنم برای هیچ مادری پسر یا دختر بودن فرزندش توفیری داشته باشد ولی به هرحال پس از داشتن سه دختر، جای خالی فرزند پسر را احساس می کردم

همایون سالها می توانست بخواند و نخواند و فقط ساز زد. شما به ایشان اصرار نمی کردید که خواننده شود؟

خیر همان طور که عرض کردم درتمام این سالها اونزد پدرش تعلیم می دیده و تمرین می کرد طبیعتا تشخیص ارائه آوار برعهده ی خود او و پدرش بود.

آیا در کنسرت های ایشان شرکت کرده اید؟

بله در تمام کنسرت هایی که می توانستم حضور داشته باشم.

کدام آهنگ همایون را دوست دارید؟

همگی آنها را.

 

 

منابع:اینستاگرام و ساعدنیوز

 

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد