هادی محمدیان، کارگردان انیمیشن های «فیلشاه» و «شاهزاده روم» و مدیر هنری استودیو «هنرپویا» خصوص جایگاه انیمیشن ایران گفت: خدا را شکر امروز انیمیشن در ایران به واسطه چند محصول خوب و گیشه موفق توانسته جای خوبی میان مخاطبان ایران باز کند.

وی که به بهانه فرارسیدن روز جهانی انیمیشن صحبت می‌کرد گفت: انیمیشن یک مدل از سینما است که تکنولوژی در آن به شدت دخیل است. شما علاوه‌بر درگیر بودن با روایت و قصه باید با تکنیک هم به خوبی آشنا باشید و در این مسیر هیچ کس در دنیا حاضر نیست تا تجربیات خود را به ما بفروشد. لذا این رسوب تجربه باید درون استودیوهای ایرانی نیز تحقق یابد.

این کارگردان انیمیشن ادامه داد: انیمیشن سازی باید براساس علاقه و انگیزه مورد توجه قرار گیرد. مسیر انیمیشن‌سازی در ایران بسیار دشوار است و نیاز به انگیزه دارد، اگر این کار به عنوان هدف مورد توجه قرار گیرد می‌تواند زمینه تولید را برای یک فیلم فراهم کند.

محمدیان با اشاره به اینکه در حوزه هنر، توانمندی باید مورد ارزیابی قرار گیرد، افزود: اگر یک شخص در مرحله اول برای رسیدن به موفقیت علاقه خود را درست هدف‌گذاری کند می‌تواند بدون شکست پیروز شود.

این کارگردان با تأکید بر آنکه مطالعه و آموزش در زمینه انیمیشن می‌تواند به موفقیت یک فرد کمک کند، تصریح کرد: اما در کنار آموزش باید بدانیم زمانی یک پروژه به موفقیت می‌رسد که آن را به صورت تیمی انجام دهیم. چراکه انیمیشن ذاتاً به گونه‌ای است که نمی‌توان به تنهایی آن را پیش برد و باید تیمی جلو رفت. در همه دنیا نیز انیمیشن‌ها را با عنوان کمپانی‌ها می‌شناسند نه اشخاص.

این کارگردان انیمیشین با بیان اینکه در حوزه انیمیشن‌سازی دغدغه‌مندی کافی نیست، یادآور شد: برای ساخت یک انیمیشن موفق باید در همه حوزه‌ها از جمله هنرهای تجسمی، موسیقی و... تسلط داشته باشیم چراکه انیمیشن‌سازی سخت‌ترین مدل سینما و به شدت تخصصی است به همین منظور باید با تلاش در هر زمینه تجربه به دست آوریم.

وی تأکید کرد: در سینما کوچکترین عیب، بزرگ دیده می‌شود به همین دلیل زمانی که خود را در معرض قضاوت دیگران قرار می‌دهیم باید همه جوانب را در نظر بگیریم. ما باید با شناخت مخاطب برای آن‌ها کار تولید کنیم.

محمدیان با اشاره به اهمیت مخاطب‌شناسی در آثار انیمیشن گفت: یکی از ضعف‌های آثار انیمیشن ایران عدم تعریف درست مخاطب است. اگر کارها در ایران به صورت مخاطب‌شناسی انجام می‌شد وضعیت سینما این‌گونه دشوار نبود. به خصوص که آثار انیمیشن برای سینمای کودک عمدتاً طراحی می‌شوند اما در محتوا وجود برخی مضامین غلط و نامناسب موجب ترس، وحشت و حتی مخاطب گریزی می‌شود.

وی افزود: مخاطب کودک ایرانی ذائقه پیچیده‌ای پیدا کرده و به خاطر کارهای مختلفی که از کشورهای مختلف به ایران می‌آید و می‌بیند، از لحاظ محتوایی سردرگم است. خیلی از انیمیشن‌ها بدون هیچ‌گونه ملاحظه و طبقه‌بندی سنی به دست کودک و نوجوان ایرانی می‌رسد و مخاطب چیزی از فرهنگ خودش نمی‌بیند. این کارها هر چقدر ذائقه بصری مخاطب را رشد داده اما به لحاظ محتوایی او را سردرگم کرده است. به همین خاطر "هنر پویا" یک سبک و سیاق قصه‌گویی را برای خودش انتخاب کرده و بر اساس آن جلو می‌رویم. کار سختی است که همه را همراه خودمان کنیم، ولی مطمئنیم با این روشی که الآن در پیش گرفته‌ایم، در آینده اتفاقات خوبی خواهد افتاد.

مدیر هنری گروه «هنرپویا» با اشاره به لزوم قهرمان‌سازی برای کودکان ایرانی گفت: مسئله مهم دیگر قهرمان‌سازی برای کودکان ایرانی است. بچه‌ها با قهرمان‌ها در تخیلشان زندگی می‌کنند و لذت می‌برند. بچگی ما با قهرمان‌های خارجی س‍پری شد، باید تلاش کنیم بچه‌های ایرانی امروز با قهرمان‌هایی بزرگ شوند که ساخت کشور خودمان باشند.

عضو تیم نویسندگان انیمیشن «فیلشاه» و «شاهزاده روم» با اشاره به اینکه نویسندگی برای ساخت یک انیمشین بسیار سخت و دشوار است، تصریح کرد: کیفیت امروز ما در ایران تقریباً چیزی کم از انیمیشن دنیا ندارد. از نظر تکنیکی، مخاطب ما پذیرفته که کارهای ایرانی آثار با کیفیتی‌اند. نکته مهم روایت است. در مرحله اول باید قصه‌گویی را به خوبی آموخت و مطالعه بسیار زیادی در این زمینه انجام داد. چرا که مخاطبان ما کودک و نوجوانان‌اند و نمی‌توانیم بدون شناخت آن‌ها کاری برای آنها تولید کنیم.

وی با بیان اینکه برای ساخت یک انیمیشن باید اجازه دهیم دغدغه‌ها در وجود آدم رسوخ کند، افزود: هر اقدامی که در این زمینه انجام شود می‌تواند در راستای هدف‌های مشخص شده مفید باشد. تمام اتفاقات درست و غلط در ساخت یک انیمیشن می‌تواند برای ساخت کار بهتر به ما کمک کند.

کارگردان انیمیشن «فیلشاه» و «شاهزاده روم» تأکید کرد: موفقیت در هر کاری زمانی به دست می‌آید که افراد برای آن تلاش و زحمت فراوان کشیده باشند. بدون تلاش نمی‌توان کار خوبی به مخاطب ارائه داد.

محمدیان در انتها بیان داشت: همیشه گفته‌ام وقتی یک فریم انیمیشن بسازید دیگر نمی‌توانید آن را با سینمای رئال عوض کنید. به خصوص اینکه مخاطب شما بسیار ویژه است. وقتی وارد دنیای زلال و پاک کودکان می‌شوید، باعث می‌شود که روح و ذهن شما هم صیقل پیدا کند و شفافیت روح آنها باعث می‌شود که شما هم زلال شوید. به طور کلی کار کردن برای بچه‌ها و با بچه‌ها خیلی لذت‌بخش است. فکر می‌کنم کسی که برای این مخاطب کار کند، دیگر نمی‌تواند زمینه کار خود را تغییر دهد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد