در طول هشت سال دفاع مقدس۲۲ هزار و  ۸۰۸ امدادگر و۲۲۷۶ پزشک زن به جبهه‌ها اعزام شدند. زنان قهرمان ایران ۶۴۲۸ نفر شهیده در طول سال های دفاع مقدس تقدیم اسلام کردند که بیشتر آنها در بمباران و موشک باران شهرها به شهادت رسیده‌اند و ۵۰۰ نفر از این افراد، رزمنده بودند.

تعداد کل جانبازان زن ۵۷۳۵ نفر است که از این تعداد ۳۰۷۵ نفر بالای ۲۵درصد جانبازی دارند.

فاطمه ناهیدی

اولین زنی که با شروع جنگ تحمیلی در قالب یک گروه امدادی داوطلبانه به جبهه های جنوب اعزام می شود. ایلام سر پل ذهاب، گیلان غرب، خرمشهر از جمله مناطقی است که وی در اوایل روزهای جنگ در آنجاها حضور داشته و امور درمانی و امدادی مردم جنگ زده و رزمندگان را انجام می داده است که در نهایت ۲۱ روز پس از آغاز جنگ تحمیلی عراق علیه ایران درمنطقه شلمچه به اسارت نیروهای عراقی در می آید.

خدیجه میرشکار

خدیجه میرشکار، متولد سال ۱۳۳۷ در شهر بستان دشت آزادگان، از توابع استان خوزستان، است. او در هفتم مهرماه، سال ۵۹، یعنی تنها چند روز بعد از شروع جنگ تحمیلی، اسیر شد و دو سال بسیار سخت را در زندان‌های دولت بعثی عراق سپری کرد. تا اینکه روز ۱۲ بهمن ۱۳۶۲ آزاد شد.

 

معصومه آباد

در تاریخ ۱۳۵۹/۷/۲۳ در سن ۱۷ سالگی در حال مأموریت هلال احمر، در جاده ماهشهر به آبادان به اسارت نیروهای عراقی درآمد و ابتدا به اردوگاه مرزی تنومه و سپس به زندان‌های استخبارات و الرشید و چندی بعد به اردوگاه موصل و الانبار برده و ۴۰ ماه بعد در تاریخ ۱۲ بهمن ۱۳۶۲ آزاد شد. معصومه آباد عضو چهارمین دوره شورای شهر تهران (۱۳۹۲ تا ۱۳۹۶) بود.

شمسی بهرامی

با آغاز جنگ تحمیلی به عنوان نماینده فرمانداری آبادان، مسئول تهیه گزارش و برآورد میزان خسارات وارده به مناطق بمباران شده بود و در ۲۳ مهر ماه ۱۳۵۹ در آغازین روزهای جنگ در جاده ماهشهر به آبادان به اسارت نیروهای بعثی در آمد و پس از تحمل ۴۰ ماه اسارت در ۱۲ بهمن ۶۲ به میهن بازگشت.

حلیمه آزموده

حلیمه آزموده بانوی پزشکی که در سن ۲۰سالگی در زایشگاه خرمشهر فعالیت می کرد. او تنها زنی بود که در خط مقدم به همراه تیم پزشکی به اسارت درآمده است. به مدت دو سال نام و نشانی از وی  در هیچ جا ثبت نبوده تا زمانی که پس از بیست روز اعتصاب غذا اسامی حلیمه آزموده و سه بانوی دیگر را به صلیب سرخ تحویل دادند. و در نهایت پس از گذشت ۴۰ماه اسارت به ایران بازگردانده شدند.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد