به بهانه پخش سریال «پایتخت ۳» به کارگردانی "سیروس مقدم" نگاهی به محتوا و شخصیت‌های این مجموعه انداختیم.

سریال «پایتخت ۳» با عاشق شدن ارسطو و ترتیب مراسم عروسی آغاز می‌شود. در این فصل نکات جدیدی به چشم می‌خورد. یکی از این مسائل، اضافه شدن شخصیت «اوس موسی» با بازی درخشان هدایت هاشمی  است. شخصیت اوس موسی  با لهجه مشهدی در کنار سادگی ها و صراحت های او، شخصیتی پویا را در مجموعه ایجاد کرده است.

مساله بعدی ورود یک شخصیت خیالی (ننه لیلا) به قصه بود که از قضا و بخصوص در پلان های کشتی قهرمانی جهان خیلی خوب از آب درآمده است. حضور ننه لیلا ( با گریمی خوب و مقبول) در کنار بابا پنجعلی از معدود پرداخت های خوب کارگردان است؛ در مابقی مجموعه حضور ننه لیلا صرفا کارکردی طنزآمیز دارد.

نکته مهم تر پیش رفتن قصه بر اساس عنصر «تصادف» است. «پایتخت ۳» به خلاف «پایتخت۲» فاقد داستانی محوری است. یعنی هیچ قصه فرعی در این مجموعه به پیوند با قصه اصلی نمی انجامد و حوادث بی پایه و اساس در قسمت های مختلف، دقایق این مجموعه را پر می کنند.

شاید بتوان تنها نکته مثبت فیلمنامه را در استفاده از موضوع یوزپلنگ به عنوان حیوان در حال انقراض ایرانی و مجموعه حواشی که این موضوع در دل خود دارد ، دانست. پلنگ در این مجموعه تلویزیونی یک وجه تسمیه پیدا کرده است: به یاد آوریم لباس پلنگی بهبود، فیگور پلنگی نقی/ شعار نقی قهرمان پلنگ مازندران/ و از همه مهم تر شکستن تندیس پلنگ توسط نقی که این آخری اشاره ای به نابودکردن اصالت ها و سرمایه های ایرانی توسط یک فرد متعصب را دارد و به خودی خود چنین رفتاری، تعصب را مذموم می شمارد. این نکته آن جا پر رنگ تر می شود که هما و فهیمه از پیدا کردن یک مجسمه گچی پلنگ حتی در بازار عاجز می مانند و در آن جا مجسمه همه چیز وجود دارد الا پلنگ.

درهرحال، نکته ثابت و ماندگار سریال «پایتخت»، اشاره به نکات و آموزه‌های اخلاقی است که در فصل سوم مجموعه نیز قابل مشاهده است.

محسن تنابنده، ریما رامین‌فر، علیرضا خمسه، احمد مهرانفر، مهران احمدی و نسرین نصرتی بازیگران اصلی این مجموعه هستند.

سریال «پایتخت ۳» هر شب ساعت ۲۱ از آی‌فیلم فارسی پخش می‌شود و تکرار آن در دو نوبت ۵ صبح و ۱۳ ظهر روز بعد پخش خواهد شد.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد