الهام حمیدی از بازیگران شناخته شده سینما و تلویزیون ایران اسـت کـه در اوایل دهۀ 80 بـه‌ سرعت موردتوجه مخاطبان و اهالی سینما و تلویزیون قرار گرفت امّا با گذر زمان نتوانست جایگاه خودرا حفظ کند و تا حدودی بـه حاشیه رانده شد. الهام حمیدی از شروع فعالیتش بـه‌عنوان بازیگر تا بـه امروز، در نقش‌های زیادی دیده شده اسـت کـه البته تفاوت‌های زیادی باهم ندارند.

او دراین باره میگوید: مـن معتقدم کـه بازیگر باید با توجه بـه روحیات خودش نقش‌هایش را انتخاب کند.مـن نقش‌های منفی و منفور را دوست ندارم. الهام حمیدی متولد 8مهر 1356 در تهران اسـت. او فارغ التحصیل رشته حسابداری از دانشگاه آزاد رودهن اسـت و تحصیلات آکادمیک بازیگری بـه‌جز شرکت پراکنده در مؤسسات آموزش بازیگری ندارد.

 

 

;v_kh

 

 

اما با توجه بـه اینکه پدرش در جوانی بازیگر تئاتر و عمویش گوینده رادیو بودند، با فضای هنر و بازیگری غریبه نبوده اسـت. الهام حمیدی همچنین بـه نقاشی و طراحی لباس هم علاقه‌مند اسـت، او در دوره‌ای درزمینهٔ مزون لباس فعالیت می کند کـه البته با ورشکستگی مواجه میشود. الهام حمیدی درسال‌های جوانی ازدواج میکند کـه آن ازدواج درسال 1386 بـه جدایی ختم می‌ شود.

نخستین تجربه بازیگری الهام حمیدی در مقابل دوربین بـه سریال آتش و شبنم بـه کارگردانی محمد ابراهیم سلطانی‌فر در ژانر دفاع مقدس برمی‌گردد کـه بین سال‌های 79 تا 82 ساخته شده اسـت. پس از این تجربه، الهام حمیدی در فیلم‌های سینمایی «دنیا» و «تیک» حضور مییابد سریال پرونده‌های مجهول را درسال 1380 برای جمال شورجه بازی میکند.

اما نقطه عطف اول بازیگری الهام حمیدی مربوط بـه بازی او در سریال پر مخاطب «مسافری از هند» ساخته قاسم جعفری می شود. حمیدی معتقد اسـت کـه بازی دراین سریال، آغازگر دوره دوم بازیگری او پس از تجربه‌های ابتدایی اسـت. او هم زمان با این سریال درسال 82، در فیلم سینمایی «وعده دیدار» جمال شورجه نیز شرکت میکند.

الهام حمیدی درسال 83 و با بازی در یکی از درخشان‌ترین فیلم‌های رضا میرکریمی، نام خودرا بر سرزبان اهالی سینما می‌اندازد. فیلمی کـه با نامزدی در 13 بخش و دریافت 5 جایزه سیمرغ، از تحسین‌شده‌ ترین فیلم‌های رضا میرکریمی بـه حساب می آید. الهام برای بازی در فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» در بیست و سومین دوره جشنواره فیلم فجر، کاندیدای دریافت سیمرغ بهترین بازیگر نقش مکمل زن میشود.

الهام حمیدی پس از موفقیت در سینما، درسال 1385 بازهم در تلویزیون دیده شد و با بازی در سریال پر مخاطب «زیر تیغ»، بیش از پیش نوید ظهور بازیگری مستعد رابه سینما و تلویزیون ایران داد. او درکنار پرویز پرستویی و فاطمه معتمدآریا ودر نقش فرزند آن‌ها، بازی قابل قبولی را از خود بـه نمایش گذاشت تا جایگاه خود رابه‌عنوان بازیگری شناخته شده تثبیت کند.

سال 1385 برای الهام حمیدی پر کار ادامه مییابد و او پس از حضور در «زیر تیغ»، بازی در سریال‌ «شهریار» بـه کارگردانی کمال تبریزی و فیلم‌های سینمایی «سرگیجه» ساخته علیرضا زرین‌دست و «بچه‌های ابدی» بـه کارگردانی پوران درخشنده را در همین سال تجربه میکند.

الهام حمیدی درباره حضور در فیلم‌های تجاری میگوید: « دوست داشتم سینمای تجاری را تجربه کنم و فکر کنم از فیلم «دلداده» این اتفاق افتاد. از تجربه کردن ترسی ندارم هرچند چندان دوست ندارم پرحاشیه باشم.» منتقدان معتقدند کـه از همین سالها افول الهام حمیدی آغاز می شود و دلیل افول وی را هم انتخاب‌های او میدانند.

حمیدی هم تا حدی بـه این افول واقف اسـت و حتی در برنامه سینمایی هفت، با گلایه از رضا میرکریمی، دلیل ادامه نیافتن روند درخشندگی خودرا حمایت نشدنش از جانب رضا میرکریمی پس از تجربه موفق فیلم «خیلی دور، خیلی نزدیک» می داند.

 

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد