با روند رو به رشدی که از میزان تولید محتوا در فضای مجازی - سایت‌های خبری و شبکه‌های اجتماعی - شاهد هستیم، یافتن اخبار پربازدید، جذاب و در عین حال دقیق و به روز که دارای مرجع موجهی نیز باشند، کار آسانی نیست.

برای آخرین اخباری که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شوند هیچ معیاری ارزیابی وجود ندارد و اخبار واقعی و دارای منبع موثق در این فضای مه آلود کمتر مشخص است. علاوه بر اینکه در چنین فضایی به راحتی می توان اخبار جعلی را جایگزین اخبار واقعی کرد، میتوان با تکنیک هایی ساده آنها را به پربیننده ترین اخبار روز نیز تبدیل کرد.

بنابراین در طی تمام این سال‌ها، اهالی رسانه ضمن تاکید بر افزایش سواد رسانه‌ای در بین آهاد جامعه، به تشخیص محتوا و اخبار جعلی از واقعیات نیز کمک کرده اند.

مبارزه با اخبار جعلی در شبکه‌های اجتماعی

اتفاقی که اخبار جعلی در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا رقم زدند حاصل ضعف شبکه های اجتماعی و فضای دیجیتالی در رصد، کنترل و حذف اخبار پربازدید بی پایه و اساس بود. در واقع متخصصین دستکاری رسانه با علم به خطاهای شناختی انسان و همچنین نوع عملکرد شبکه‌های اجتماعی توانستند بر رای‌دهندگان آمریکایی تاثیر بگذارند. از این رو شبکه‌های اجتماعی و در صدر آنها توییتر با حساسیت بیشتری انتخابات ۲۰۲۰ آمریکا را رصد کردند تا جایی که اجبار به رعایت چارچوب‌هایشان در انتشار اخبار، منجر به حذف اکانت رسمی دونالد ترامپ از توییتر برای همیشه شد.

لزوم انتشار هویت منابع اخبار در رسانه‌های آنلاین

خبرگزاری و پایگاه‌های خبری همواره بر سر انتشار پربیننده ترین اخبار روز با یکدیگر رقابت دارند. از طرفی و با توجه به قوانین کشورمان در خصوص دریافت مجوز فعالیت برای این رسانه‌ها، به سادگی می‌توان به هویت و شناسنامه آنها و گردانندگانشان دسترسی داشت. بنابراین همیشه آخرین اخبار که در خبرگزاری‌ و پایگاه‌های خبری داخلی منتشر می شوند، به دلیل التزام به رعایت اصول خبری و نیز نظارت‌های مستمر از طرف نهادهای مربوطه، از بالاترین درجه اعتماد به اصالت خبر برخوردارند. چیزی که در دنیای به اصطلاح آزاد امروز کمتر شاهد آن هستیم و هر کسی می‌تواند هر ادعایی را طرح و در نهایت از پاسخگویی نیز فرار کند.

مطالعه آخرین اخبار روز و مشکل کمبود وقت

مفهومی تحت عنوان اقتصاد توجه چندسالی است که در بین اهالی رسانه و بازاریابان جا باز کرده است. اقتصاد، علم منابع محدود است و از طرفی توجه انسان، امروزه کمیاب ترین و در عین حال ارزشمندترین منبع بشمار می‌رود. انسانی که از زمان بازکردن چشمانش در صبح تا زمان بستن آنها در شب، در مواجهه خواسته یا ناخواسته با هزاران پیام خبری و بازرگانی قرار دارد.

در این بین دریافت مهمترین و پربیننده ترین اخبار روز در حوزه های خبری مختلف مانند، اخبار سیاسی، اقتصادی، فرهنگی و ورزشی برای کسانی که روزانه پیگیر اخبار هستند شاید بسیار پر اهمیت باشد.

پاتوق خبر جعبه ابزاری برای خبرخوان‌های حرفه ای

با توجه به مشکلاتی که در بالا به برخی از آنها اشاره شد و نیاز به دسترسی به معتبرترین و آخرین اخبار از منابع خبری موثق، سرویسی با نام پاتوق خبر متولد شده است. در اصل پاتوق خبر سایتی است که اخبار را در حوزه های مختلف و از منابع خبری شناخته شده و موثق در لحظه گردآوری کرده و آن‌ها را بصورت یکجا در اختیار مخاطبین خود قرار می‌دهد.

مهمترین حوزه هایی که پاتوق خبر، اخبار آنها را گردآوری می کند عبارتند از:

  • اخبار سیاسی
  • اخبار ورزشی
  • اخبار اقتصادی
  • اخبار حوادث
  • اخبار فرهنگ و هنر

پاتوق خبر ویترین مهمترین و پربازدیدترین اخبار ایران و جهان

صفحه اصلی سایت پاتوق خبر شامل باکس‌هایی است که هر کدام ۱۰ خبر پربیننده‌ آن حوزه را به نمایش می‌گذارد. مکانیزم عملکر سایت به گونه‌ای است که پربیننده ترین اخبار هر حوزه (مثلا سیاسی یا اقتصادی) در بازه زمانی چند ساعت گذشته، به صفحه اصلی سایت راه پیدا می‌کنند. این بدان معنی است که آن خبر خاص در بین تمامی اخبار آن حوزه بیشتر مورد توجه مخاطبین قرار گرفته است.

بنابراین تمامی اخبار صفحه اصلی در پاتوق خبر، مواردی هستند که مخاطبین بیش از سایر اخبار به آنها واکنش نشان داده‌اند. پس می توان گفت که این صفحه، یک ویترین بزرگ شامل پربازدیدترین اخبار روز از تمامی منابع خبری معتبر و شناخته شده کشور است.

حوزه‌های خبری در پاتوق خبر

پاتوق خبر شامل حوزه یا سرویس‌های خبری متعددی است. دسته‌بندی و نامگذاری آنها بر اساس نوع دسته‌بندی که در سایت‌های بزرگ و مطرح صورت گرفته انجام شده است. بطور مثال سرویس «اخبار اقتصادی» به پوشش لحظه‌ای اخبار اقتصادی و تحولات و نرخ ها در بازارهای مختلف مانند قمیت طلا  می پردازد. منابعی مانند خبرگزاری‌های تسنیم، فارس، پایگاه‌های خبری اقتصادی مانند اقتصادنیوز و تجارت نیوز یا روزنامه هایی مانند دنیای اقتصاد. همین نوع نگاه در سایر حوزه‌های خبری وجود دارد.

جریان زنده اخبار در تمامی ساعات شبانه روز

با توجه به اینکه اخبار سایت پاتوق خبر در هر حوزه از منابع خبری دیگر دریافت و نمایش داده می‌شود، پس همیشه جریان پوشش اخبار در این سایت وجود دارد بطوریکه در هر دقیقه ممکنه است ده‌ها خبر به فهرست آخرین اخبار سایت اضافه شوند. مخاطبین می‌توانند با انتخاب سرویس یا حوزه خبری مورد نظر خود در جریان لحظه‌ای اخبار آن حوزه قرار بگیرند.

آرشیو قابل دسترس اخبار منابع مختلف با ظاهری یکپارچه

یکی دیگر از مشکلات پیگیری اخبار در سایت‌های خبری و خبرگزاری‌ها، رابط کاربری و طراحی گرافیکی مختلف و اغلب غیراصولی است بطوریکه مثلا مخاطب برای دریافت آخرین اخبار حوزه خبری مورد علاقه‌اش نمی‌داند که باید به کدام بخش از آن سایت مراجعه کند. این مشکل در پاتوق خبر وجود ندارد و اخبار تمامی منابع بطور یکپارچه و در قالب یک ظاهر متحد‌الشکل در اختیار مخاطب قرار می‌گیرد و دسترسی به پربیننده‌ترین و آخرین اخبار هر حوزه به سادگی و تنها با یک کلیک صورت می پذیرد.

با دوستان خود به اشتراک بگذارید:
کپی شد